На 22.01.2020 г. в Зала 1 на Ректората на СУ „Св. Климент Охридски“ се проведе втората конференция за представяне на постигнати резултати от изследователите по проект BG05M2OP001-1.001-0001 „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“ (ОП НОИР).
Баха представени следните разработки:
Анализ и дигитална визуализация на историческото наследство на Северозападна България, ХIV-ХIХ в. (фаза „Видин“) (СУ, ръководител проф. дин Иван Първев)
Молитвени пътувания на българите през 18-19 век и изкуствата (ИИИзк, ръководител чл.-кор. проф. д.изк. Иванка Гергова)
Лаборатория по културна политика: Култ и религия в Древна Тракия. Създаване на база данни за паметниците на религиозния живот (СУ, ръководител проф. дин Диляна Ботева)
Методология за извличане, представяне и търсене на данни за културно наследство (ТУ, ръководител доц. д-р Антония Ташева)
Ръкописното наследство на България от 15 до 19 век – неизследвани територии (СУ, ръководител проф. дфн Боряна Христова)
Ловеч в българското културно наследство (ръкописна сбирка от 13-19 век) (СУ, ръководител проф. дфн Боряна Христова)
Не(познатите) Балкани (ИБЦТ, ръководител чл.-кор. проф. дин Александър Костов)
Кирилометодиевската традиция в историята на европейската духовна култура – изследване на средновисоконемските проповеди за Кирил и Методий от епохата на австрийския Барок (КМНЦ, ръководител проф. д-р Славия Бърлиева)
Концепция, гъвкава методика и пилотна геопространствена платформа за достъп на българското природно наследство до европейския дигитален общ пазар на знания и информационни услуги (НИГГГ, ръководител проф. д-р Марияна Николова)
Оценка на социално икономическото въздействие от дейности, насочени към опазване на КИН: случаят на исторически комплекс в с. Белчин (етнографски музей, църква Св. Петка и късно антична крепост Цари Мали Град) (СУ, ръководител проф. д.ик.н. Желю Владимиров)
Разработване, акредитация, прилагане в практиката и организиране на обучения, тренинги, сертифициране и специализации в иновативни професионални и научни направления от Рекреативната & Уелнес Индустрия и Нишов туризъм (НСА, ръководител доц. дн Бистра Димитрова)